انشالله که مشکلتان پس از خواندن مقاله رفع شود در غیر اینصورت اگر ساکن مشهد هستید می توانید جهت رفع اتصالی و نیاز به برقکار در مشهد با شماره تماس 05136686989 تماس حاصل کنید.

دو فاز شدن برق تک فاز

در مورد دو فاز شدن برق تک فاز دو موضوع وجود دارد دو فاز شدن حقیقی یا غیر حقیقی که توضیح می دهم.

در مورد دو فاز شدن حقیقی یعنی اینکه به جای اینکه به مصرف کننده تک فاز 220 ولت اعمال شود 380 ولت اعمال شود در 220 ما یک سیم نول و فاز داریم ولی در 380 ولت دو سیم فاز داریم.

نکته :برای جلوگیری از آسیب رسیدن از وسایل منزل در برابر دو فاز شدن حقیقی از ترانس محافظ مرغوب استفاده کنید.

 در مورد دو فاز شدن غیر حقیقی ما فاز داریم اما نول به گونه ای قطع شده  است و اثر فاز بر روی نول قطع شده به ما یک فاز غیر حقیقی را نشان می دهد که توضیح خواهم داد.

در شکل زیر شما مشاهده می کنید که دو سیم از کنار یکدیگر عبور کرده اند و جریان از داخل سیم l1 عبور می کند جریان عبوری باعث ایجاد فلوی مغناطیسی خواهد شد که بر روی سیم  l2اثر خواهد گذاشت.در مورد قطع شدن سیم نول اثر فلوی مغناطیسی فاز را نشان خواهد داد.

در کل فلوی مغناطیسی در تمامی سیم های حامل جریان وجود دارد و مربوط به علم فیزیک است فرمول های مختلفی برای محاسبه آن وجود دارد.

برای تست قطعی نول و مشاهده دو فاز غیر حقیقی یک کابل آیفون 4 رشته تلفن پیدا کنید که به جایی متصل نباشد به یک سر کابل  و یکی از رشته ها سیم ها فاز را وصل کنید در سر دیگر کابل  مشاهده خواهید کرد تمامی رشته سیم ها دارای فاز هستند.

مواردی که در برق منزل دو فاز غیر حقیقی رخ می دهد.

1-جابجا وصل شدن در کنتور برق و تابلو فیوز

یکی از مواردی که امکان دارد رخ دهد متصل کردن جا به جا سیم نول و فاز در منازلی است که در منزل خود تابلو فیوز دارند.شاید برقکار شما سیم ها را متصل کرده باشد و در زمانی که کسی قصد گرفتن انشعاب از کنتور شما به هر دلیلی مانند جوشکاری را داشته بعد از اتصال سیم ها آنها را برعکس متصل کرده باشد.

با وصل کردن بر عکس سیم نول و فاز شما یک چیز عجیب را مشاهده خواهید کرد در تابلو فیوز خود می بینید که زمانی که فیوزها بالا می باشد دو سر آن فازمتر را نشان نمی دهد و برعکس زمانی که فیوز ها پایین می باشد خروجی همه آنها فاز را نشان می دهد.به غیر از سیمی که به فیوز اصلی متصل شده است.(سیم اصلی که باید فاز باشد ولی نول است اکنون برای همین نشان نمی دهد)

خب راه حل این مورد که مشخصه باید سیم نول و فاز را در کنتور برق بر عکس کنید در مواردی امکان دارد یکی از فیوزهای  شما خراب شده باشد و باید تعویض گردد توسط فاز متر فیوزها را تست و سپس تعویض کنید.

 

تصویر بالا را مشاهده کنید اگر فاز ونول درست باشد شینه آبی رنگ باید باید فاز را نشان ندهد و فیوزها هم همه از  سمت ورودی خود  فاز داشته باشند و فیوزهایی که بالا زده شده اند باید در خروجی فاز داشته باشند.

اگر فاز و نول بر عکس متصل شده باشند شینه آبی رنگ فاز را نشان خواهد داد و فیوزها در سمت ورودی خود نول دارند و آنهایی که بالا زده شده اند در خروجی نول را نشان خواهند داد اما آنهایی که پایین هستنددر خروجی  فاز غیر حقیقی را نشان خواهند داد.

نکته بسیار مهم : اولین کار و مهترین کار در تابلو فیوز اطمینان از این است که سیم نول و فاز اصلی که از کنتور آمده است  متصل باشد توسط لامپ تست از وصل بودن فاز و نول مطمئن شوید.

2-متصل کردن جا به جا در کلیدها

سیم کنتور و تابلو فیوز به درستی خط بندی شده است ولی هنگام اتصال سیم ها به کلید دو پل ، تک پل ،تبدیل سیم فاز و نول بر عکس متصل شده است .

در زمان قطع بودن کلید شما در مصرف کننده روشنایی لامپ مهتابی یا ... دو فاز غیر حقیقی را مشاهده خواهید کرد.

3-متصل شدن جا به جا در سنسورها

سنسور های مختلف که ورودی فاز و نول می گیرند هم مانند کلیدها عمل می کنند با این تفاوت که هوشمند و اتومات هستند.

کلیپی که در سایت به نام دو فاز شدن برق منزل می باشد متعلق به تایمر راه پله می باشد همانطور که می بینید لامپ سقفی دو فاز را نشان می دهد زیرا فاز ونول تایمر بر عکس وصل شده است با زدن شستی تایمر فازغیر حقیقی  که  نول قطع شده است متصل می کند.

 

4-قطع شدن سیم نول

در صورتی که موارد بالا اتصال کلیدها و سنسور ها ،اتصال فاز و نول درست باشد و باز هم  فاز غیر حقیقی یا همون دو فاز را  مشاهده کنیم  سیم نول قطع شده است.

این مورد در اثر دریل کاری و آسیب دیدن سیم نول ،ضعیف بودن سیم ها و قطع شدن سیم از داخل ،اتصال نادرست سیم ها هنگام انشعاب گیری ،اتصال بخاری برقی یا دستگاه جوش به پریز ضعیف و ... رخ دهد راه حل هم دنبال کردن خط قطع شده پیدا کردن آن و اتصال دوباره می باشد.

مثلا در منازل قدیمی ساز این اتفاق در جعبه تقسیم های برق بسیار رخ می دهد.

شما اول از همه باید موارد بالا را چک کنید و از قطع شدن نول مطمئن شوید سپس ببینید نزدیکترین کلید و پریز به نول قطع شده کدام است.آنها را هم یک به یک تست کنید تا به سیم قطع شده برسید.

نکته : سیم کشی شما از نوع مهندسی می باشد یا بازاری؟ بین این دو تفاوت می باشد در مهندسی خط ها همه بصورت مجزا متصل می شود برای کولر ها خط جدا ،روشنایی اتاقها جدا،پریز های اتاقها جدا ،پریزهای حال جدا، روشنایی حال جدا  و ... متصل می شوند ولی در بازاری امکان دارد پریز و روشنایی اتاق به یک فیوز و حال و پذیرایی هم بدین شکل و کولر هم به طور مشترک به یکی از خط های فار متصل  باشد.

تصویر زیر قطع شدن سیم در اثر دریل کاری را نشان می دهد.

 در صورت هر گونه سوال در مورد این موضوع سوال خود را در فرم زیر مطرح کنید.

از مهمترین موارد ی که باعث دو فاز شدن می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1_کشیدن بار ناگهانی از سیم کشی ضعیف 

۲_ اتصال کولر گازی به سیم های ضعیف

۳_ اتصال بخاری برقی

۴_اتصال دستگاه جوش

۵_قطع شدن نول کل شبکه

۶_ خراب شدن فیوز

۷_ضعیف بودن اتصال سیم ها

۸_باز کردن لوسترهای توسط مستاجر قبلی ؟!!!

دلیل این مورد در سیم کشی منازلی می باشد که فاز و نول از سقف عبور داده شده اند.

۹_ فعالیت ساختمانی طبقات دیگر 

۱۰_ کشیده شدن پریز ها و در رفتن از داخل پریز (سیم نول)

۱۱_ قطع شدن ترمینال نول از داخل کنتور یا آب شدن ترمینال و سیم 

دیدگاه‌ها   

0 #70 جواد 1400-07-06 23:17
سلام من وقتی از جعبه تقسیم فیوزو میزنم تو خونه نول و فاز برق دار میشن اما از کنتور نه مشگل از کجان؟
نقل قول کردن
0 #69 جواد 1400-07-06 23:17
سلام من وقتی از جعبه تقسیم فیوزو میزنم تو خونه نول و فاز برق دار میشن اما از کنتور نه مشگل از کجان؟
نقل قول کردن
0 #68 علی 1400-06-01 08:55
سلام روز بخیر
بعد از اتصال سیم فاز به مینیاتوری وقتی که فازمتر رو میزنم چراغ فازمتر روشن نمیشه این طبیعی هست و ایت که وقتی که تمام میاتوری ها رو خاموش میکنم یکی از سیم های فاز هنوز برق داره و مثل این هست که اصلا به مینیاتوری وصل نیست ممنون میشم اگر کمکم کنید
سلام سیم فارو نول زیر ترمینال کنتور را بر عکس کنید.
نقل قول کردن
0 #67 نوید 1400-05-01 10:09
سلام از یک کابل 3*50*25 المینیوم با کلمپ انشعاب یه کابل دیگه با همین مشخصات وصل کردم بعد از وصل کردن نول و یکی از فاز ها متوجه شدم که دو رشته دیگر از سیم ها که از هر دو سر ازاد هستند و به هیچ چیزی متصل نیستند و عایق شدن 80 ولت برق دارن. ایا با وصل شدن یکی از رشته های کابل تا 80 ولت القا داره یا غیر طبیعیه اگر دو سیم دیگه رو هر کدام به فاز خودش وصل کنیم مشکلی پیش نمیاد
نقل قول کردن
0 #66 محمد علی 1400-04-31 19:05
با سلام
مشکلی برقی که داریم قبلا در اپارتمان های قبلی نبود و این جایی که چند سالی میشه ساکن هستیم پیش اومده چندتا از وسایل برقی ما به مرور زمان سوختند یا اینکه نیم سوز شدند مثل تلویزیون، مانیتور و مودم و قطعات کامپیوتر این ها به مرور زمان دچار خرابی شدن
همینطور بذنه وسایلی که آداپتور دارند به شدت داغ می شود
به نظرتون مشکل از کجاست و چگونه باید عیب یابی و رفع شود؟
با تشکر
با سلام ابتدا از سیم کشی منزل مطمئن شوید توسط متخصص
در مرحله بعد از ورودی شبکه برق مطمئن شوید
اتصالات برقی را هم چک کنید.
نقل قول کردن
+1 #65 آریا 1400-04-19 20:03
سلام
جای فاز و نول جعبه فیوز ما عوض شده بود ولی کولر گازی بدون مشکل کار میکرد حالا که جای فاز و نول رو درست کردیم آیا امکان دارد بعد از روشن کردن کولر فیوز بپرد؟ آیا اصلا جا به جا بودن فاز و نول تاثیری در کارکرد فیوز داردج؟
سلام جهت ایمنی باید فاز و نور به درستی متصل شود.اگر جای فاز و نول جابجا شود باز هم کولر گازی عمل می کنند .
نقل قول کردن
+2 #64 محمد موسوی 1400-03-29 19:43
متشکرم از لطف شما
نقل قول کردن
+3 #63 محمد موسوی 1400-03-29 19:42
چگونه می توان از ۲فاز نول تهیه کرد
نقل قول کردن
-1 #62 محمد موسوی 1400-03-29 19:41
سلام وقت بخیر خسته نباشید چگونه می‌شود از برق ۲ فاز نول تهیه کرد
نقل قول کردن
0 #61 amin 1400-03-27 18:44
با سلام تو یه ساختمان ویلایی سر سیم ورودی 220 دارم ولی زیر بار شدیدا افت ولتاژ میده در حد 50 و عملا بجر دوتا لامپ ال ای دی هیچی نمیشه استفاده کرده
بعد روشن شدن دو لامپ 0.4 جریان کشی دارم و 160 ولت لطفا راهنمایی کنید
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

روز کاری: 9 الی 4

پنجشنبه 9 الی 13

05133686989

ایران ، خراسان رضوی مشهد

برق با ما اکنون به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی در شهر مشهد خدمات زیر را ارایه می دهد. ....

نصب و سرویس انواع آیفون صوتی و تصویری با گارانتی کتبی

اجرای پروژه های برق و عیب یابی برق

نور پردازی مکانهای مختلف

تامین لوازم برق قیمت با ضمانت بازگشت

درباره برق با ما

تیمی متشکل از مهندسین برق که با همکاری استاد کارها و تکنیسین های برق بیش از یک دهه افتخار انجام پروژه های مختلف برقی را بر عهده داشته ایم و امیدواریم رضایت مشتریان را کسب کرده باشیم.

تماس با ما

آدرس شرکت:خراسان رضوی ، خیام شمالی ۵۳ ، خیابان هدایت ۴۹،پلاک ۱/۲
آدرس ایمیل: mohammadjavadi528@gmail..com
شماره تماس: 05133686989

ارتباط مستقیم با مهندس جوادی : 09158801940

ارتباط مستقیم با مهندس جعفری : 09370092523

کانال تلگرام : @barghma

ساعات کاری :

شنبه - ۴ شنبه: ۸ صبح - ۵٫۳۰ بعدظهر
۵شنبه: ۸ صبح - ۲٫۳۰ بعد ظهر
جمعه - بخش پشتیبانی تعطیل می باشد .